Linnapuhkus

üleval

Kiire lühipuhkus on efektiivseim viis patareide laadimiseks. Ka vaid mõnepäevane reis pakub mõnusat vaheldust ja kuhjaga elamusi. Vali välja linn ja paki kohver, ülejäänu eest hoolitseb Euroopa on linnareiside jaoks täiuslik koht, kuna iga selle linn on unikaalne, erineva kultuuri, meelelahutuste ja inimestega. Euroopas veedetud puhkuse ajal tunnete, justkui siseneksite pidevalt erinevasse maailma. Euroopa City Breaks võib Teid viia nädalavahetuseks Pariisi südamesse.

Võite leida end Eiffeli torni ronimas, oivalisi kunstigaleriisid külastamas või kogu päeva sisseoste tegemas. Lähete Praha linnareisile - ja arhitektuur võtab hingetuks. Praha on tulvil ajalugu ja kultuuri. Kui soovite romantilist reisi, on Veneetsia Teie jaoks õige koht. Avastage selle sharmantse Itaalia linna tänavad, täis suurepäraseid meelelahutusi ja restorane. Kui soovite pisut enam põnevust, võib seda pakkuda Barcelona. Suurepäraste shoppamisvõimaluste ja ööeluga, samas ka ajalooliselt rikas Barcelona on põnevaks Euroopa linnareisiks ideaalne sihtpunkt. Euroopa linnareisid on fantastilised, sest sihtpunkti saab valida just oma maitsele vastavalt.

Avastage unikaalne Amsterdam ja pidutsege koiduni või nautige sharmi ja shokolaadi Brugges, glamuuri ja ostukeskusi Milaanos või kultuuri ja ajalugu Berliinis. Euroopa linnareiside seast leiate ASAP Traveli abil sobiva reisi igaüks.

Näiteks organiseerida Teile mõne päevane puhkus Pariisis, koos varietee etendusega Moulin Rouge`s ja rikkaliku õhtusöögiga Seine`i jõekruiisil.
Oskan anda soovitusi majutuse valikul, et Teil oleks mugavam liikuda ja näha rohkem vähese aja jooksul, saan broneerida õhtsöögi mõnes erilises prantsusepärases restoranis.

Pariis
Lissabon
New York
London
Amsterdam
Praha
Istanbul
Berliin
Barcelona

Pariis

PARIIS

Romantiline, maitsekas ja ülielegantne Pariis on alati moes, alati kodune, alati rahulik ja sõbralik. Boheemlaste ja üliõpilaste linnaosa Ladina kvartal, Triangle d’Ori luksusrajoon, Champs Élysées ja Triumfikaar, Montmartre`i mägi ja õhtune jalutuskäik Seine`i kallastel annavad Pariisist üsna mitmekülgse ja meeldejääva pildi. Pariisis on ka salapärane punaste laternate tänav, kus raha eest maiseid mõnusid nautida, rahvusvahelises kehakeeles.
Prantslaste ja inglaste vastastikune sallimatus on üldiselt teada, nii ei pruugi igal pool teenindajad turistidega inglise keeles suhelda, tihti on ainsaks suhtlusvahendiks prantsuse või viipekeel. Kohustuslikke vaatamisväärsusi on Pariisis terve pika nimekirja jagu, kuid kõiki neid ühe reisi vältel tundma ei jõua õppida, heal juhul pilgu peale visata. Pariisi tullakse tagasi ja siis veel ja siis veel ja... Louvre oma kolossaalse kunstikollektsiooniga pakub ajaviidet päevadeks, kui mitte nädalateks. Samas ei saa ju tervet puhkust kunstisaalides veeta. Tuleb end Pariisi elavail tänavail väsinuks jalutada ja siis väsinult tänavakohvikusse veinipokaali taha variseda või parki piknikule minna. Kindlast tuleb Seine`i ääres suudelda ja tuleb Moulin Rouge`i kabaree-etendust vaadata.

Pariis - väga kaunis ja eriline linn.
• ilusad lossid -  Louvre, Luxembourg
• ajalooliselt tähtsad ja eriliselt kaunid ehitised -Triumfikaar, Opéra, Pariisi pearaekoda
• omapärane arhitektuur  - Eiffeli torn, Pompidou keskus
• kaunilt kujundatud pargid - Tuileries, Luxembourg
• uhked ja laiad tänavad  - Suured bulvarid, Champs Elysées, Rivoli
• vitraaziderohked gooti kirikuid  - St. Chapelle, Notre Dame ehk Jumalaema Kirik
• tõeliselt suuri väljakuid - Concorde
• mõnusaid kohvikuid - Café de la Paix  

Tagasi üles

Lissabon

LISSABON

Euroopa lääneservale jõe ja ookeani kaldale rajatud Lissabon pakub huvi juba ainuüksi maastiku ja arhitektuuri kauni kooskõla poolest. Siiski on see rikka ajalooga majesteetlik linn olnud aastakümneid uinuva kaunitari rollis ja turistide huviorbiidis mitte just esimesel kohal.

Ajad on muutumas, kaunitar virgunud. Vilgas ehitustegevus, EXPO 98 ja rannajoone korrastamine on kaasa toonud pöördumatud muutused. Täna tulvivad Lissaboni ööelusõbrad, moefriigid ja gurmaanid. Kuumimad baarid ja butiigid on vanalinnas Bairro Altos ja nn. Dokkides (Docas) – nii kutsutakse Lissaboni uut moodsat rannarajooni.
Linna kuumimaid söögikohti on näiteks näitleja John Malkovichi ja tema partnerite restoran Bica do Sabato. Hellale romantilisele hingele soovitame vanalinna kuulsaid hingekriipiva fado-muusikaga restorane.

Mida vaadata
Jerónimose klooster
16. sajandi alguses kuningas Dom Manueli poolt rajatud klooster on hea näide Portugali väärikast manuelstiilist. Klooster pühendati Portugali kasvavale võimsusele mereriigina ja eriti Vasco da Gama India meretee avastusretke auks. Kuulus meresõitja ise on maetud kloostri kirikusse. Klooster kuulub koos Belemi torniga UNESCO maailmapärandi nimekirja.

Belemi torn
Lissaboni sümboliks saanud Belemi torn asub mererannal Tejo jõe suudmes ja kaitseb linna sissepääsu. Torn on Jerónimose kloostri eakaaslane ja esindab samuti manuelistiili arhitektuuri. Tornis on väike avastusretkede väljapanek.

Avastusretkede monument
Mälestusmärk rajati Belemi mererannale 1960. aastal märkimaks 500 aasta möödumist suure Portugali maadeavastaja prints Henrique Meresõitja surmast.

Tõllamuuseum
Lissaboni enim külastatav muuseum sisaldab rikkaliku valiku kuningate, paavstide ja kuningannade tõldu alates 17. sajandist. Kollektsioon ei ole unikaalne on aga suurimaid omataolisi.

Alfama linnaosa
Lissaboni vanim linnaosa kujutab endast kitsaste käänuliste tänavate labürinti. Romantiline, rahulik, pildistamisväärt koht mõnetunniseks jalutuskäiguks.

Püha Georgi kindlus
Alfama linnaosa kohal kõrguv kindlus on rajatud roomlaste ajal. Kindluse juurde ronimine on võhmale võttev aga vaeva väärt. Kergem, ent samuti väga maaliline, viis kindluseni jõudmiseks on legendaarse trammi nr. 28 kasutamine.

Katedraal
Alfama keskväljakul asuv katedraal (Sé) rajati algselt 12. sajandil mauri mošee kohale. Katedraal renoveeriti põhjalikult peale hävitavat 1755. aasta maavärinat, milles muu hulgas hävisid katedraalis paiknevad linna kaitsepühaku St. Vincenti säilmed.

Gulbenkiani muuseum
Gulbenkiani kunstikogu on kahtlemata Portugali tähtsaim ja ka Euroopa mõõtkavas üks mõjusamaid. Eklektiline kollektsioon kuulus Armeenia päritolu naftamogulile Calouste Gulebenkianile ja sisaldab esemeid mitmelt kunstialalt ja paljudest ajastutest Egiptuse müntidest kuni art nouveau juveelideni. Kogus on ka vanade meistrite (Rembrandt, Rubens jt) maale ja moodsa kunsti kollektsioon.

Sintra
Lissabonis loodes paiknev Sintra on roheline ja ilus ajalooline linnake, mis 19. sajandil oli armastatud paljude poeetide ja kirjanike (näiteks Byron) poolt. Linna suurimaks väärtuseks kaunis tervik, mis on sündinud parkide, aedade ja paleede maitsekast planeerimiseks. Sintra kanti 1995. aastal UNESCO maailmapärandi nimekirja just kultuurmaastikuna.

Estoril ja Cascais
Portugali Rivieraks nimetatud glamuurne Atlandi ookeani rannikuäärne ala kuulus oma golfiväljakute ja suurepäraste peene liivaga randade poolest. Estoril on kaua olnud rikaste ja ilusate mängumaa, siis paikneb ka suurimaid kasiinosid Euroopas Casino Estoril.

Lennujaamast linna ja tagasi

Lissaboni rahvusvaheline Portela lennujaam asub kesklinnast 7 km kaugusel. Linna pääseb lennujaama bussiga Aerobus (nr. 91), mis liikleb 20 minutilise intervallilga kella seitsmest hommikul kuni üheksani õhtul. Aerobusiga pääseb nii kesklinna kui Cais do Sodre vaksalisse. Erinevatesse linnarajoonidesse pääseb ka bussidega 5, 8 ,22, 44, 45, 83. Kiirbuss Scotturb viib Estorili ja Cascais’i. Piletid saab bussijuhilt.
Takso-voucher. Turistide paremaks ja turvalisemaks teenindamiseks müüakse lennujaama turismiinfopunktis nn. takso vouchereid. Voucheri hind sõltub nii teekonna pikkusest kui ka sellest, kas soovite tavalist või personaliseeritud teenust. Viimase puhul räägib juht garanteeritult võõrkeeli ja oskab toimida ka giidina.

Tagasi üles

New York

New York

New York, Big Apple, City That Never Sleeps. Heal lapsel mitu nime. Seda maailmalinna teatakse Vabadussamba, pilvelõhkujate ja Manhattani järgi, samuti meelitab ta ärksa muusika- ja teatrieluga. Siin on nii palju nii erinevaid inimesi, kes kõik oma kultuurielu elavad ja tavasid täidavad, et newyorklased on väsinud inimkommete üle imestamast – seda võib muidugi ka pealiskaudsuseks nimetada.
Samas peetakse New Yorki väga ebaameerikalikuks ning õige pildi saamiseks Ameerika Ühendriikidest ja selle elanikest soovitatakse sest idaranniku metropolist eemale hoida ning külastada hoopis teisi suurlinnu ja erinevaid osariike.
New York üksinda aga pakub kõike: glamuurseid teatrietendusi ja muusikale Broadwayl, ostukeskuseid Madison Avenue’l, meelelahutus- ja ärikeskusi Manhattanil ning otsatut restoranivalikut kogu linnas – Little Italys Itaalia, Hiinalinnas Aasia köök jne.
New Yorgi üheks sümboliks on hiiglaslik Vabadussammas. Selle järgi identifitseerivad end ka paljud ettevõtted.

"Vaevalt on maailmas teist nii kirjut ja mitmetahulist suurlinna kui New York. Seal elavad rikkad ja vaesed, mustad, valged ja kollased, targad ja rumalad läbisegi. Seal toimub raugematu hüperaktiivne tormlemine ja seal on raha. Üha soodsam dollari vahetuskurss ja tohutu kaubavalik teevad New Yorgist tõelise ostlejate paradiisi. Vaatamis-väärsusi on New Yorgis pea igal tänavanurgal, häid restorane leidub igale maitsele ning kultuurinälga leevendavad maailma parimad teatrid ja muuseumid.
New York – maailma naba. Ei ole just eriti tagasihoidlik kutsuda New Yorki kogu modernse maailma keskuseks – aga nagu njuujorklased ise kõige esimesena tunnistavad, pole nende kodulinn olnudki kunagi häbelik, kui vaja pasundada omaenda pasunast. Linna ehitised on taevasse kõrguvad "vaata, vaata, vaata mind" tornid; rahvahulgad on tormakad, lärmakad ja, mis kõige silmapaistvam, mitmekülgselt kirjud; miljonid restoranid ja poed toitlustavad ja varustavad ka kõige ekstreemsema maitsega isiksusi; muuseumid ja häppeningikohad pakuvad kõike, alustades meistriteostest ja lõpetades kõige avangardistlikuma loominguga. Peaaegu igal nurgal on tunda segunevat energiat, mis on samal ajal nii kokkusobiv ja nõnda kokkusobimatu. Tulemus on sassis ja segane, aga nii paeluvalt ilus, ja väga njuujorgilik.

Tagasi üles

London

London

Ühendatud Kuningriikide pealinnas seguneb ajastute hõng uusimate trendidega, sajanditevanuste ehitiste kõrval on suursugused kaubamajad ja pea kogu maailma rahvusköögid.
London on kuulus muusikalide ja teatrite poolest. Paljud muuseumid on tasuta.
Oksjonid, luksuslikud kaubamajad ja tänavaturud on Londoni kesklinna jalutuskäikudel mõnusad vahepalad ning Hyde Parkis võib igamees mistahes teemal kõne pidada. Kodus asju pakkides tuleb meeles pidada Inglismaa vihmast ilma, kohapeal liigeldes vasakpoolset liiklust!

Kõige lihtsam on Londonis ringi liikuda metrooga ja isegi kui te ilmtingimata ei pea kordagi metrood kasutama, tehke seda siiski, lihtsalt atmosfääri pärast. Või selleks, et näha oma silmaga maailma kallimaid reklaamipindu. Samas – ka sõit kahekordse punase bussiga on omaette elamus ning sageli ongi metroo ja bussi kombineerimine kõige otstarbekam liikumisviis.
Kõige levinum tegevus Londoni külastajate hulgas on ilmselt vaatamisväärsustega tutvumine. Ja neist ei ole tõesti puudust – Buckinghami palee, Wreni kirikud, Big Ben ja parlamendihoone, Hampton Court… Hoolimata nende klassikaliste turistilõksude vaieldamatust sarmist tasuks püüda end sellest nõiaringist lahti rebida ja pisut värskema pilguga ringi vaadata. Kindlasti tasub külastada uut City Halli, Millenniumi kuppel ja sild on juba pea klassikaks saanud.
Vaatamisväärsustega tutvumise järel saab auhinnalise teise koha tõenäoliselt šoppamine. Pole ka ime, sest TopShopi odavatest trendirõivastest alates ja JARi eksklusiivjuveelidega lõpetades on Londonis kõik müügiks. Kui Ameerika on ülisuurte kaubanduskeskuste maa, siis Inglismaal saab endiselt külastada eripalgelisi ja kohati vanamoelisigi kaubamaju: Harvey Nichols, Harrod’s, Liberty, Fortnum and Mason, Selfridges, Marks and Spencer…
Kuigi Oxford Street on – ja õigustatult – Londoni kuulsaim ostutänav, tasub sisseostude sooritamiselegi loovalt läheneda ja otsida kõrvaltänavatelt väikeseid spetsiaalpoode jahivarustuse, tekstiilide või delikatessidega. Omaette elamus on Londoni turud, mis võtavad kokku selle linna tänase identiteedi – meeletu valik, erinevate kultuuride ja elustiilide segunemine, uus ja vana kõrvuti. Võib-olla leiate just teie Portobello turult mõne naela eest tulevase tippdisaineri loomingut? Või ostate Camdenist ootamatult soodsa Veneetsia peegli?
London on suurepärane paik enda harimiseks – muuseumid on tasuta ja maailma parimad. Briti Muuseum, Victoria ja Alberti Muuseum, Teadusmuuseum ja Loodusmuuseum väärivad kõik omaettegi nädalapikkust külastust. Kuid kui teid huvitab mõni konkreetne ala, tasub otsida pisut väiksemaid, süvitsi minevaid ekspositsioone: näiteks pakub Impeeriumi Sõjamuuseum ülevaate sõjapidamisest 20. sajandil, Disainimuuseum aga keskendub masstoodangu kujundusele. Kunstisõber ei suuda kindlasti vastu panna Tate`i Galerii, Tate Moderni, Rahvusgalerii ja Rahvusliku Portreegalerii väljapanekutele.
Öeldakse, et Inglismaa jäädavaim panus maailmakultuuri on Shakespeare ja kaasaegne teater. Olgu sellega, kuidas on, kuid kultuurihuvilisele külalisele võib Londoni teatreid küll julgelt soovitada. Väga kõrgel tasemel on nii draama- kui ka muusikateater ning lavastusi on igale maitsele.

Briti Muuseum
Tänu oma kuulsusrikkale koloniaalminevikule on brittidel rikkalikud kogud Kreeka, Rooma, Hiina, Egiptuse ja teiste kultuuride parimatest saavutustest. See maailma vanim muuseum.

Victoria ja Alberti Muuseum
11 kilomeetrit saale täis tarbekunsti, disaini, kunsti ja lihtsalt ilusaid ja/või põnevaid asju. Ei ole vahet, kas teid huvitavad sajanditetagused rõivad, keskaegsed relvad või Frank Lloyd Wright, V&As on kõik olemas. 27. märtsil avatakse seal põhjalik ja glamuurne art deco teemaline näitus, kus muu hulgas saab näha Londoni Strand Palace Hoteli arhitektuurielemente ja Coco Chaneli rõivaid.

Tate Modern
Tatei moodsa kunsti galerii on kaheldamatult parim koht kaasaegse kunsti nautimiseks Londonis ning üks parimaid maailmas. Hästi läbikomponeeritud kollektsiooni tippude hulgas on näiteks Warholi “Marilyni diptühhon” ja Francis Baconi tööd, loomulikult ei puudu ei Picasso ega Dali.

Parlamendihoone
Ehkki olete juba sadu fotosid näinud, on see uusgooti stiilis kompleks ometi mõjuv ja ilma Big Beni nägemata oleks Londonist siiski piinlik lahkuda.

Westminster Abby
Üldiselt tunduvad Eesti lihtsate või Prantsuse suurejooneliste gooti stiilis kirikutega harjunutele Londoni pühakojad üsna koledad, kuid Westminsteri klooster ja selle kirik näitavad Inglismaa keskaegset arhitektuuri selle parimast küljest.

Harrods
Maailma kuulsaima poe delikatesside saalid on vaatamist väärt isegi siis, kui te midagi osta ei soovi. Trendikamad võivad muidugi eelistada kõrvalasuva Harvey Nicholsi riideosakonda.

Lush
Alles hiljuti väikese poekesega alustanud käsitsi valmistatud seepi ja kosmeetikat müüv firma on tänaseks arenenud ülemaailmseks ketiks. Kuid poed on endiselt tillukesed, teenindus hea ning kaup hästi lõhnav ja imeilus.

Raamatupoed
Kui te ei suuda elada viimase Bookeri preemia saanud raamatuta või vajate ilmtingimata mõnd Jack Vance’i ulmekat, mida trükiti viimati aastakümneid tagasi, siis on London teie linn. Kõikvõimalikku uuemat kirjandust leiab näiteks Waterstonesist.

Fifteen
Sarmika Briti telekoka Jamie Oliveri värskelt avatud restoran East Endis on ilmselt üks väheseid söögikohti, millele ajakiri Newsweek on pühendanud pool lehekülge. Nimelt on Oliver ühendanud sotsiaalabi ja kokanduse, õpetades 15 tänavalast süüa tegema.

Heaven
See vabameelne ööklubi Trafalgar Square`i lähistel on õigustatult Euroopa populaarsemaid tantsukohti. Suured saalid, vapustav helisüsteem ja jalustrabavad peolised.

Tagasi üles

Amsterdam

Amsterdam

Amsterdami peetakse rõõmsaks ja vabameelseks linnaks. Heatujulised on kohalikud ja sõbralikuks muutuvad külalised. Tänavad on täis muusikuid, kohvipoode ja restorane, linna vaatamisväärsus on kanalitesüsteemil merele ehitatud linn ise oma 17.–18. sajandi arhitektuuriga, mis tänini muutumata. Muuseume on ruutkilomeetri kohta rohkem kui üheski teises maailma linnas.
Amsterdami tänavaliikluses on väga palju jalgrattaid. Kitsastel tänavatel ongi see parim liikumisvahend. Linnas on sadakond kanalit ja üle tuhande silla, mis erinevaid linnaosi ja kvartaleid ühendavad. Ja kanalitel liikleb palju – üllatus-üllatus! – vesijalgrattaid. Äärelinnade kanalite tänavaservad on aadressiks mitmetele amsterdamlastele, kelle koduks väikesed paadid.
Kuulsad on marihuaanakohvikud, kus saab seaduslikult kanepisuitsu keerata või piibust “õit” tõmmata. Punaste laternate rajoon on õhtu saabudes üks rahvarohkemaid kohti kesklinnas. Sellise liberaalsuse juures paneb imestama, et linnas on täpselt üks seaduslik kasiino.

Tagasi üles

Praha

Praha

Kesk-Euroopa kuldne pealinn PrindiHiilgavalt säilinud barokk- ja renessanssarhitektuuriga Praha on muutunud viimase aastakümne jooksul tõeliseks turimimagnetiks, millele aitavad kaasa soodne hinnatase ja asukoht otse Euroopa südames.
Linn on kompaktne, peamised vaatamisväärsused Praha kindlusest kuni Wencelase keskväljakuni on üksteisest jalutuskäigu kaugusel.
Praha sümboliks on muutunud ajatu Karli sild, mis on palistatud monarhide ja pühakute skulptuuridega.
II maailmasõja õudusi meenutab Juudi kvartal. Praha kesklinn on arhitektuurilise linnatervikuna kantud UNESCO Maailma Kultuuripärandi nimekirja.

Praha - Kõigi linnade ema
 
Emake Praha, nagu Tšehhi pealinna hellitavalt kutsutakse, on kuuldavasti üks kaunimaid linnu Euroopas. Praha vanalinn, millest maailmasõjad suuremat kahju külvamata mööda läksid, on justkui ajaloolabürint tuhandestest kirikutest ja kellatornidest, vanadest väljakutest ja hoovidest, varjatud käikudest ja kangialustest, sildadest ja munakivitänavatest, mida valvab 1100 aasta vanune kindlus. Linna kohal kõrguvad Hradčany kirikud ja paleed, endine kuninga- ja praegune presidendiloss, Svatý Vít’i uhke gooti katedraal, millele pakub kontrasti Zlatá ulička (Kuldne tänav). Praha üks sümboleid on paljude skulptuuridega kaunistatud Karli sild, üks väljapaistvamaid vabaõhugaleriisid Euroopas. Tuhande torniga linn istub kaksiratsa looduskauni Vltava jõe kõrgetel kallastel ning koosneb viiest ajalooliselt linnaosast: Hradčany kindluseala, 13. sajandi „Väike kvartal“ Malá Strana, gooti vanalinn Staré Mêsto, endine juudigeto Josefov ja 14. sajandi uuslinnak Nové Mêsto. Röövitud kommunisimi poolt enam kui 40 aastaks, on taasvabanenud Praha tõusnud Euroopa populaarseimate turismilinnade hulka, mida edestavad külastajate arvu poolest vaid London, Pariis, Rooma, Madriid ja Berliin. Praha traditsioonilised pubid ja rahvuslikud söögikohad on saanud täiendust paljude šikkide restoranide, kokteilibaaride ja trendikohvikute poolt. Endiselt on seejuures võimalik nautida maitsvat seapraadi ja pelmeene, mille juurest ei puudu toop legendaarset tšehhi õlut.


HUVITAV TEADA
• Prahat on läbi aegade kimbutanud üleujutused. Linlased mäletavad hästi aastat 2002, kui vesi üle linna läbiva Vltava jõekallaste kerkis. Majadelt võib toonase veepiiri märgiseid leida veel praegugi.
• Üleujutuste tõttu on Praha linna korduvalt "kergitatud" ehk kõrgemaks ehitatud. Selle jälgi võib kohata vanalinnas nii mitmeski pubis – keldrikorrusele jõudes võib näha, et praegune pubipõrand oli kunagi tänav.
• Prahas võib osa saada suurejoonelisest purskkaevu-, valguse- ja muusikašõust Križíkova fontána (Výstavište trammipeatus).

• Ostlejate sihtpunktiks võib pidada Praha südalinnas asuvat tänavat Na Príkope, kus asuvad mitmete tuntud rõivabrändide esinduspoed.
• Kui Praha südalinn muutub väsitavaks ja tahad mõnusa jalutuskäigu näol võtta väikese puhkuse iseenda jaoks, tasub linnakaardilt otsida üles "suured rohelised laigud", nagu selgitab Ann – need on mõnusad rohelised pargid, kus on kosutav jalutada ja loodust nautida.
• Parim koht Praha hõrgutavate magustoitude nautimiseks on teletorn (Mahlerovy sady 1), kus asub kena vaatega hubane kohvik. "Proovige nende õunastruudlit," soovitab Ann linna parimat. Ilusat vaadet võib nautida ka Eiffeli minikoopiana tuntud vaatetornis Petrínská rozhledna (sinna saab kõige mugavamalt köisraudteega).
• Praha kuulsaim vaatamisväärsus Karluv Most on avatud vaid osaliselt, kuna sild on turistihordide jalatrambete all kannatada saanud ning linnaisad püüavad nüüd silla tervist betooniga parandada.
• Prahasse tasub minna kaheks-kolmeks päevaks, et saada veidikenegi aimu linna praktilisusest, maagiast ja sügavast kultuurist.

Tagasi üles

Istanbul

Istanbul.

Istanbuli ajaloolised nimed  Bütsants ja Konstantinoopol kannavad endas ajaloo väärikust, rikkust ja verist raskust.

See linn on hõlmamatu nagu elu ise.
Laiutab 7 künkal nagu Roomagi, võib aga ainsa metropolina maailmas uhkeldada faktiga, et ta asub kahel kontinendil.

Kesklinn on lihtsalt majesteetlik. Bosporuse laht ja südalinna lõhestav Kuldsarve laht ja nende kallastel kõrguvad saledate minarettidega mošeed ja sultanilosside sünged müürid kuuluvad nagu mingisse kaugesse ja kadunud aeg-ruumi. Selle uhke ajaloolise dekoratsiooni taustal kihab suurlinna täiesti kaasaegne igapäevane elu - täis kauplemist, tööd, rõõmu, muret ja romantikat.

•15. sajandil rajatud Osmani sultanite palee Topkapi (või mõne teise palee) külastus, Bütsantsi kirik (hilisem mošee) Hagia Sophia ja samuti elegantne Sinine mošee.
•Tutvuda Istanbuli ennenägematute basaaridega. Maailma suurimaid kaetud turge Suur Basaar rajati 15. sajandil ja koosneb kuulduste järgi ligi 60 tänavast ja 4000 kauplusest. Basaaril on söögikohti, kus võib jalga puhata ja keha kinnitada ning kulutusi kokku lugeda. Pärastlõunal võiks minna lähedalolevasse väiksemasse, samas aga ka autentsemasse Egiptuse vürtsibasaari. Keha võib kinnitada ka Kuldsarve lahe üle viiva Galatea silla all olevates toredates söögikohtades.
•Euroopat ja Aasiat lahutavale Bosphoruse väin. Väinal tehakse päeva ja õhtukruiise, väiksematele-suurematele seltskondadele üüritakse erajahte. Õhtused kruiisid sisaldavad enamasti õhtusööke. Kruiisid lähevad Istanbuli kesklinnast Musta mere poole. Bosphoruse randadel näeb ajaloolisi losse ja mošeesid ja uhkeid villasid unikaalse vaatega kahe mandri lahusjoonele. Õhtustada võiks Kizkulesis (Neitsitorn). See on unikaalne pisikesele saarele rajatud restoran otse kahe kontinendi piiril.

Istanbuli õhtune ja ööelu on värvikas ja mitmekesine. Suhteliselt rahakotisõbraliku, rahuliku ja koduse atmosfääriga õhtu saab veeta mõnes Kumkapi mustlaslinnaosa kalarestoranide tänava tavernis. Istanbulis on aga ka eksklusiivseid, maailma parimate hulka kuuluvaid ööklubisid, kus kohalikud tähed end näitamas käivad. Nimetagem neist kaks: Reina ja Laila.

Tagasi üles

Berliin

BERLIIN

Brandenburgi värav
Lausa Berliini sümbol! Seda tunneb igaüks ja soovib Berliini külastades seda kas või korra näha. Kunagi oli värav isoleeritud ja keelatud tsooni keskel Berliini müüri kõrval. Tänapäeval võid vabalt Brandenburgi väravale ringi peale teha või sealt läbi minna. Vana-aasta õhtul peetakse siin megapidu ning 17. juuni tänav (Straße des 17. Juni) muutub peotänavaks. Brandenburgi värav oli müüri langemise põhiliseks tegevuskohaks, sest siin tähistasid tuhanded ida- ja läänesakslased Saksamaa taasühendamist ja piiri avamist.
 
Reichstag
Siin asub Saksamaa Liidupäev (Bundestag). Riigipäevahoones töötab Saksamaa parlament. Isegi kui poliitika Sind eriti ei huvita, avaldab Reichstag Sulle muljet oma vana ja uue stiili ühendamisega. Peahoone on ehitatud 19. sajandil ning seda kaunistab kaasaegne kuulsa arhitekti Sir Norman Fosteri poolt projekteeritud kuppel. 1995. aastal oli Reichstag kogu maailma ajakirjanduse esikülgedel, kui New Yorgi pakkimiskunstnikud Christo ja Jeanne Claude mähkisid selle kaheks nädalaks hõbefooliumisse. Kindlasti ürita pääseda kuplisse, isegi kui järjekord on üsna pikk - sealt avaneb suurepärane vaade kogu linnale! 

Aleksandri väljak ja teletorn
Berliini elanike poolt Alexiks kutsutud väljak on kindlasti kõige Berliini populaarseim. SDV (Saksa Demokraatliku Vabariigi) aegadel oli see Ida-Berliini kui SDV pealinna monumentaalne keskus. Juba teel sinna ning linnas ringi käies märkad Sa korduvalt hõbedast läikivat teletornikuuli. Vaateplatvormilt avaneb 203 meetri kõrguselt suurepärane vaade linnale. Väljakul käi kindlasti vaatamas ka kümnemeetrilist maailmaaegade kella. SDV ajal oli see rahvaste sõpruse ja maailma avatuse sümboliks.

Hakesche Höfe
Kirev restoranide, kinode, väikeste kaupluste ja ateljeede kokteil. Neile, kes võivad seda endale lubada, leidub õuedel ka kortereid. Kaheksal juugendstiilis ehitatud õuel (1903 # 1907) asuvad mitmed Berliini kultuuriasutused - Sophienclub, Chamäleonvarietee, Oxymoron jt Kindlasti käi vaatamas esimest õue, see on eriti ilus, kaunistatud lugematute kirjude pottkividega. Õuede külastuse võid ka õhtusse jätta. Neid ümbritseb Berliini populaarseim meelelahutuskvartal baaride, klubide ja restoranidega.    

Potsdami väljak
Kaasaegne arhitektuur ja ainsad kõrghooned Berliinis. Need on ehitatud kuulsaimate arhitektide poolt. Eriti kõrge on Sony keskus (Sony-Center) telgikujulise katusega, mis sõltuvalt päeva ajal sellele paistvate päikesekiirte nurgast virvendab teist värvi ning ka õhtuti valgustatakse erinevates värvides. Potsdami väljakul (Potsdamer Platz) leiad kohvikuid, restorane ning suure multifunktsionaalse kino (Multiplex-Kino). Iga-aastaste Berlinale filmifestivalide (Berlinale) ajal kõnnivad Hollywoodi staarid siin üle punase vaiba.    

Checkpoint Charlie
Hingematvad legendid ja agendijutud on seotud Friedrichi tänaval asuva (Friedrichstraße) Checkpoint Charlie’ga. Tuntuimas Ida ja Lääne vahelises piiriületuspunktis võis omal ajal külma sõda otseselt kogeda - siin seisid teineteise vastas Nõukogude Liidu ja Ameerika Ühendriikide tankid. Tänapäeval saab siin näha kunagist piiritähist ja piirivalvurimaja. Seal olles külasta ka Müürimuuseumi (Mauermuseum), mis asub otse vastas. Seal leidub palju unikaalset ja huvitavat informatsiooni müüri ehitamise, piiriületuse ajaloo ja põgenemiskatsete kohta. 

Eastside Gallery
Täiesti legaalne grafiti. Maailma suurimas vabaõhugaleriis võid näha 1,3-meetrilist tükki Berliini müürist. Rohkem kui 24 riigist pärit 100 grafitikunstnikku on siia oma teoseid pritsinud. Paljudel pilitidel on poliitilised motiivid, teised on lihtsalt naljakad.

Shopping Berliinis.
Ku’damm ja Tauentzienstraße
Populaarsemaid kaubatänavaid. Siit leiad disainerrõivaid ja moekaid kaubamärke. Samuti leidub kõrvaltänavatel huvitavaid poode. Wittenbergplatzil asub suurim Euroopa mandril asuv kaubamaja, KaDeWe (Kaufhaus des Westens). Kaheksal korrusel võid leida kõike, mida suudad endale ette kujutada.   

Potsdamer Platz Arkaden
Kolmekorruselisest kaubamajast leiad sa 130 poes moekaid kaubamärke. Puhkepausi ajal leiad kohvikutest ja restoranidest kindlasti midagi oma maitsele.

Friedrichstraße
Mitmed suured kaubamajad, passaažid ja väikesed eksklusiivsed disainerpoed. Moodsa kujundusega ehitised, peened bürood ja kohvipoed tekitavad tunde, nagu viibiksid New Yorgis.  

Hackesche Höfe
Kaheksas juugendstiilis õuel võid noorte disainerite juures ringi vaadata. Sortimendi hulka kuuluvad ebatavalised ehted, moerõivad ja kotid. Hackesche turu ümbruses leidub mitmeid ebatavalisi ja pööraseid poode.

ALEXA Alexanderplatzil
Viiel kaubamaja korrusel võid sisseoste teha nii palju, kui süda soovib. Siit leiad kõik tuntud kaubamärgid. Vahelduseks võib osta suupisteid Food Courtist, kus on väga lai valik.  
 Lehekülje algusesse
Stiilipoed
 Prenzlauer Berg
Ümber Schönhauser Allee käivas värvikas sagimises võid leida peaaegu kõike: stiilipoode, Berliini oma kaubamärgiga poode, alternatiivseid poode ja vahepeal isegi aedviljamüüjaid ja karrivorsti kioskeid. Kõrvaltänavatel asuvad meeldivad baarid ja kovikud. Kastanienalleel asuvad üksteise kõrval Berliini noordisainerid.

Kreuzberg
Kui otsid alternatiivseid rõivaid ja second hand poode, pead sõitma Kreuzbergi. Bergmannstrassel ja Oranienstrassel on suur valik soodsaid moerõivaid ja moekaid aksessuaare.
 Lehekülje algusesse
Kirbuturud
 Kirbuturgudel võid nii mõnegi soodsa ostu teha, lahedaid suveniire või kingitusi osta. Samuti pakutakse tihti tooteid endisest SDVst.

Trödel und Kunstmarkt, Straße des 17. Juni (Tiergarten)
Laup. ja pühap. (S Tiergarten)
Tuntuim Berliini kirbuturg.

Flohmarkt am Arkonaplatz (Mitte)
Pühap. (U Bernauer Str.)
Endisest SDVst pärit tooted, raamatud, majakraam, kunstkäsitöö. 

Flohmarkt am Mauerpark, Bernauer Straße (Prenzlauer Berg)
Pühap. (U Bernauer Straße)
Riided, muusikariistad, vanakraam.  

Antik- und Trödelmarkt, Ostbahnhof (Friedrichshain)
Laup. ja pühap. (S Ostbahnhof)

Tagasi üles

Barcelona

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Barcelona - Katalaani ime
 
Barcelona asub Vahemere rannikul Põhja-Hispaania autonoomses piirkonnas Kataloonias. Lugematute turistide lemmiklinn on elanike arvult teisel kohal Hispaanias, koos eeslinnadega elab seal üle 4 miljoni inimese. Barcelona on oluline kultuurikeskus. Kõige vanemad hooned asuvad gooti kvartalis Barri Gotic ning pärinevad nii keskajast kui ka veelgi varasemast Rooma Impeeriumi ajastust. Sellest hoolimata teatakse Kataloonia keskust suurepärase juugendarhitektuuri esindajana, kus vanalinna kõrvale ehitati kõigile 19. sajandi lõpu ideaalidele vastav uuslinn oma avenüüde, kvartalite ja parkidega. Muinasjutulise linna kuulsaimad ehitised on Antoni Gaudí elutöö Sagrada Família ning tema teised meistriteosed: Palau Güell, Casa Milà, Casa Vicens, Casa Batlló. Gaudí fassaadide vaatamine ja tema loodud Sagrada Família kõrvaltorni ronimine kuuluvad iga esmakülastaja kohustuslikku reisiplaani. Kuigi kirikut ehitatakse juba pea sada aastat, on see endiselt pooleli ja valmis pole veel ühtegi peatorni. Kümnendik linnaalast on kaetud parkidega, mida on kokku ligi seitsekümmend. Tuntuimad neist on Montjuïc, parlamendihoone ja Barcelona loomaaiaga Ciutadella, Guinardo ja kuulus Gaudi projekteeritud Parc Güell. Kui tohutud inimmassid segavate faktorite hulgast välja arvata, sobib Barcelona suvel ideaalselt ka rannapuhkuseks. Seal on seitse plaaži, millest populaarsemad on Sant Sebastià ja Barceloneta.

Mere ääres asuva keskaegse kvartali tuum on Barri Gótic (Gooti kvartal). Barri Góticus koondub hulganisti hiliskeskaja kirikuid ja kloostreid. Kvartali pärl on suursuguse fassaadi ja sisemusega katedraal - selle rajamist Rooma-aegse templi varemetele alustati juba 1298. aastal, osa viimase sam­mastest on siiamaani näha. Katedraal valmis aga alles 19. sajandil. Va­nas kuningapalees võtsid Fer­nando ja Isa­bel 1493.aastal vastu Ko­lum­buse, kes oli naasnud reisilt Uu­de Maailma. Astmed altari all viivad püha Eulalia alabasterhauakambrisse, kes oli üks ka­hest linna kait­sepühakust ja suri märtrisurma 4. sajandil.
Kõrvalasetsev La Ribera kvartal on täis 14. sa­jandi häär­bereid; ühes neist asub ka Museu Picasso. Muuseum hõlmab viit paleed, mil­lest kahte kasutatakse ajutisteks näitusteks. Peasissepääs on läbi 15. sajandist pärit Palau Agui­lari. Hooned hankis linn maalide, joonistuste ja keraamika kollektsiooni hoidmiseks, mil­le annetas Picasso eluaegne sõber ja sekretär Jaume Sabartes. Pärast muuseumi avamist 1936. aastal lisas Picasso sinna lapsepõlvest ja noorukieast pärit visandeid ja maale. Kõige varasemad tööd on ajast, mil ta oli 9-aastane. Tema tööde kollektsioon muuseumis on suurim väl­jas­pool Pariisi.
Külastage kindlasti veel ka loomaaeda, akvaariumi sadama-alal ning muuseume, mida selles linnas jätkub igale maitsele.

Salvador Dalí sünnilinn Figueres. Figueres on kataloonia sürrealisti Salvador Dalí sünnilinn.
Teatro Museo Dalí on Prado muuseumi järel Hispaania külastatavaim muuseum. Linna vana teatri kohal asuv Teatro Museo Dalí on meelikütkestav koht. Muuseum loodi Salvador Dalí nägemuse järgi – kunstnik ise juhtis muuseumi rajamistöid. Muuseumi 24 saalis eksponeeritakse Salvador Dalí graafikat, skulptuure, raamatuillustratsioone, plakateid ja mis kõige tähtsam – maale. Kunstniku täiuslikult maalitud esemete košmaarsed kooslused, religioosne ekstaas, Gala portreed, kodusõja nägemused, õudusttekitavad allegooriad ja kummaliselt segiaetud inimese kehaosad vaimustavad enamust inimesi, teisi aga üllatavad. Muuseumi sisehoovis võivad külastajad muusika saatel imetleda kentsakaid skulptuure akendel ning Dalí perekonna musta Cadillaci vihmamärgade teeliste siluettidega. Samas võib käia ebatavalises toas, mille mööbel meenutab näitlejanna Mae Westi nägu, vaadata kolmemõõtmelisi pilte. Muuseumi looja Salvador Dalí veetis siin oma elu viimased päevad. Kunstnik on maetud teatermuuseumi klaaskupli all olevasse hauakambrisse. Salvador Dalí on üks kuulsamaid XX sajandi kunstnikke. Figueres sündinud ja kasvanud artist korraldas oma esimese näituse 15aastaselt. Pärast õpinguid Madridi Kunstiakadeemias otsustas kubismist, futurismist ja matemaatikast huvituv noor Dalí jääda sürrealismi juurde. Temast sai kuulsaim selle kunstisuuna esindaja. Salvador Dalí nimi seondub ka kirjanduse ja filmiloominguga.
Figuerese linnas on gooti stiilis kirik, milles ristiti Salvador Dalí. Figuerese lähedal Puboli linnakeseson XIV sajandist pärinev loss, mille Dalí kinkis oma naisele Galale (siia on ta ka maetud). Lossis on kunstniku naise, kes oli ühtlasi tema muusa, muuseum. Salvador Dalí kutsus oma naist Galaks. Tegelikult oli ta nimi Jelena Djakonova. Dalí naine oli vene päritolu emigrant, poeet Paul Éluardi eksabikaasa. Salvador Dalí elas naisega koos 50 aastat.

Tagasi üles

 

Küsi lisa: asap@asaptravel.ee